Tlačítkový zákon: Jaké změny čekají e-shopy?

Pro 5, 2022 | Novinky

Co můžete jako e-shopaři od novely čekat?

Ruku v ruce se stoupající oblibou online nákupů u lidí jdou úpravy zákona, které mají za úkol chránit právě spotřebitele, tedy nakupující na e-shopu. Do konce roku by měla vstoupit v platnost tzv. tlačítková novela obsahující hned několik důležitých novinek, kterými se nyní budou muset provozovatelé e-shopů řídit. Co můžete jako e-shopaři od novely čekat? Jak budete muset upravit svůj e-shop? A jak jsme na to připraveni my v TamToMy?

Tlačítková novela 2022 / 2023

Tlačítková novela

Jak už vyplývá ze samotného názvu novely, nebo chcete-li zákona, změna na e-shopech postihne mimo jiné tlačítka. Konkrétně pak tlačítko, které předchází samotnému objednání a platbě za zboží. Dodnes stačilo mít textaci tlačítka „Objednat“ či podobnou, nyní už ze samotného textu na tlačítku musí být zřejmé, že v dalším kroku následuje platba. Doporučujeme vám mít zde například text „Objednávka zavazující k platbě.“

Recenze od reálných zákazníků

Falešné recenze patří k nekalým praktikám snad odnepaměti, nyní budou dokonce nelegální. Každý provozovatel e-shopu, na kterém budou zveřejněné nějaké recenze produktů, musí uvádět, jak zajistil jejich pravost. Zakázáno bude také mazat recenze negativní.

Konec falešným slevám

Zejména před velkými slevovými akcemi typu Black Friday jste se mohli potkat s tím, že e-shopy uměle zvýšily cenu produktu, aby pak mohly hlásat větší slevu. To už nyní také nepůjde. Podle nového zákona budou muset e-shopy uvádět slevu z ceny produktu, která byla za posledních 30 dnů nejnižší.

Prodloužení reklamací na 1 rok

Díky nové novele se nakupujícím na e-shopu prodlouží taky lhůta, během které se může projevit vada produktu. Doteď platil předpoklad, že pokud se vada nějaké věci projevila do 6 měsíců od jejího zakoupení, byla věc vadná už při převzetí, a na prodávajícím bylo, aby prokázal opak. Nyní se lhůta z 6 měsíců prodlouží na celý 1 rok.

Od kdy budou změny platit?

Původně měla být novela v českém zákoně zakotvená už letos v květnu, minulá vláda to ale nestihla a na řadu tak přišla až nyní. Prezident Miloš Zeman již novelu podepsal, následně musí vyjít ve sbírce zákonů. Od zveřejnění začne platit za 30 dní.

Jak to řešíme MY v TamToMy?

Zabýváme se tvorbou e-shopů na platformě Shoptet, která s úpravami počítá a vše bude mít připraveno tak, aby splňovala tuto tlačítkovou novelu.

Chci nový web nebo e-shop

Líbí se vám naše práce? Není nic jednoduššího, než nám napsat.
Náš obchodní zástupce vás bude kontaktovat a domluví si s vámi schůzku. Věříme, že dokážeme pomoct i vám.