Nová verze WordPressu 6.3 “Lionel”

Srp 9, 2023 | Novinky

Novinky ve full site editoru a minimální verze PHP

Dne 08. 08. 2023 byla vydána nová verze systému WordPress a to konkrétně ve verzi 6.3. Tato aktualizace přináší uživatelům řadu vylepšení a změn, především pro tzv. full site editor. Současně tato verze představuje dokončení druhé fáze vývoje Gutenbergu a je druhou hlavní verzí systému v roce 2023. Zároveň WordPress 6.3 bude vyžadovat minimální používanou verzi PHP, a to místo verze 5.6.20, verzi 7.0.0. Avšak doporučená verze PHP je stále 7.4 nebo vyšší.

Novinky v site editoru

Uživatelé nyní mohou v menu, ve full site editoru, vybírat nejen styly a vzory, ale také stránky, šablony a navigační menu. Byla zefektivněna také navigace pro různá nastavení. Stačí kliknout na ikonu lupy a začít psát hledané nastavení. V editoru postupně přibývají nové bloky, například poznámka pod čarou, nebo blok podrobnosti, který lze využít např. pro sekci FAQ.

Další významným vylepšením je možnost využit synchronizaci jednotlivých vzorů (dříve pojmenováno jako opakovaně použitelné bloky). Uživatele mohou nastavit, zda se mají úpravy synchronizovat na celém webu, nebo mají být statické. Podobnou funkcionalitu má také DIVI builder. V praxi to znamená, že jakékoli úpravy provedené v synchronizovaném vzoru se automaticky promítnou všude, kde byl tento vzor na webu použit.

V rámci full site editoru je také nově možné provádět úpravy přímo na samotných stránkách, a to včetně přidávání nových stránek pomocí ikony plus. Uživatelé také mohou editovat menu stránek. Mělo by se tak sjednotit prostředí pro správu kompletního obsahu webu.

Další novinkou je možnost preview celé šablony, aniž byste museli šablonu aktivovat. Každopádně v této fázi se jedná spíše o testovací verzi funkce.

Lepší výkon

Proběhlo více jak 170 aktualizací co se týče samotného výkonu. Měla by se tak zase o něco zlepšit stabilita a výkon editoru stránek. Celkově by mělo přibýt více než 500 nových funkcí a přes 400 oprav chyb.

Příklady dalších změn ve verzi 6.3

Plán vývoje

  • v listopadu by měla vyjít verze 6.4., která zahájí třetí fázi vývoje Gutenbergu zaměřenou na spolupráci mezi více editory webových stránek
  • https://wordpress.org/about/roadmap/